10.4.09

Mittal, pregovori

Ešef Hadžić, član rukovodstva sindikata Arcelor Mittala i predsjednik sindikata Saobraćaja AMZ kaže da uprava kompanije više ne može lagati i varati radnike, što je izazvalo nervozu viđenu na prekjučerašnjem sastanku u Vladi FBiH.

- Nažalost, premijer Branković i ministar Hećo su se ponašali kao vlasnici sal, koji su nam ustupili salu i kazali - eto, vi se dogovarajte. Imamo mi lijepih sala i kod nas u Zenici, nismo morali doći u Sarajevo da vidimo salu Vlade FBiH. Dnevno iz kompanije sa nagomilanih zaliha ide dvije hiljade tona gotovih proizvoda, a Uprava odbija da nam kaže zašto je pored takve potražnje usporila proizvodnju na visokoj peći. Ne mogu nas više varati, stvarajući vještačke nestašice. Tri dana proizvodnje na Visokim pećima, Čeličani i Valjaonicama dovoljno je za sve plaće, koje iznose osam posto troška kompanije. Dvadeset sedam dana u mjesecu radimo za gazdu, za sirovine, račune, dobit. E, sada će neko reći da su plaće problem i da ih treba kresati. Imamo mi svoje dostojanstvo i ako nas poslodavac gleda u oči i kaže da je radnička satnica od 2, 5 marke velika, onda oni trebaju da se stide što kompanija ima probleme, a ne mi, kaže Hadžić za "Dnevni avaz". Bezobrazno neutralna ocjena Vlade FBiH u saopćenju da je sastanak organizovan "s ciljem približavanja stajališta Uprave i Sindikata u svezi iznalaženja prihvatljivog rješenja o pitanjima funkcioniranja kompanije u uslovima globalne ekonomske krize" posebno ljuti radnike.

- Ma nismo se ništa dogovorili, to je jedina istina. Oni čekaju 15. i 16., te odluku Parlamenta da im smanji cijene energenata, da im se omoguće carinske olakšice za izvoz. Nama opet niko ne garantuje da će nam biti bolje od toga što će Parlament dodatno stimulisati upravu. Možda oni i pored toga ostanu pri tome da nama isplaćuju samo pola plaće. Mi tražimo osmosatno radno vrijeme, a uprava to ne želi i to je suština problema, jer se ljudi izrabljuju sa 12, pa i 14 sati na radnom mjestu, ističe Hadžić.