14.4.09

Dom štampe, sindikat

Općinski sud u Zenici je potvrdio optužnicu Kantonalnog tužilaštva Ze - do kantona, kojom su bivši rukovodioci zeničkog "Doma štampe", Asim Kaknjo i Fuad Pjanić, optuženi za niz krivičnih djela iz oblasti privrednog kriminaliteta.
Kaknjo se na opširnoj optužnici od nekoliko desetina stranica tereti da je počinio krivična djela nesavjesnog privrednog poslovanja, te zloupotrebe položaja i ovlasti, dok optužnica Pjanića tereti za krivično djelo prouzrokovanja stečaja, o čemu je naš list već pisao. Na milionsku štetu u procesu privatizacije godinama ukazuju radnici i sindikat kompanije, koji su na kraju završili na birou za zapošljavanje.

- Svaka naša izjava bila je popločana dokazima i na kraju je to i tužilaštvo uvidjelo. nažalost, ono iz optužnice koju ste objavili je samo vrh ledenog brijega, jer je "Dom štampe" u tom periodu bio export-import firma i tu smo bili svjedoci svakakvog kriminala, u kojem su osim dvojice optuženih, učestvovale i osobe iz Nadzornog odbora, kaže Semir Hodžić, bivši predsjednik sindikata "Doma štampe". On predvodi grupu radnika koja namjerava da Agenciju za privatizaciju ZDK i bivše poslodavce tuži za namirenje štete, zatraži poništenje privatizacije, ali i zatraži nastavak istrage protiv odgovornih.

- Firmu možda ne možemo vratiti iz mrtvih, ali konačno treba neko da ode u zatvor jer je svjesno uništio firmu. Sve ovo traje godinama i trajaće još godinama, ali mi smo uporni i dokazaćemod a smo bili u pravu kad smo očajnički apelovali da nam kradu i uništavaju firmu, kaže Hodžić.
Istraga je ustanovila, između ostalog, da je Kaknjo od "Borca" Travnik kupio muška odijela i jakne u vrijednosti od 2.068, 61 KM, koje je u firmi prikazao kao HTZ opremu. Dva direktora, Kaknjo i Pjanić, uspjeli su kod tri različite banke u periodu od tri godine da tri puta uzmu kredite i založe istu opremu i imovinu preduzeća pod hipoteku, ali id a kupuju mašine po cijenama i do pet puta većim od tržišnih.