12.4.09

Dom štampe, optužnice



Općinski sud u Zenici je potvrdio optužnicu Kantonalnog tužilaštva Ze - do kantona, kojom su bivši rukovodioci zeničkog "Doma štampe", Asim Kaknjo i Fuad Pjanić, optuženi za niz krivičnih djela iz oblasti privrednog kriminaliteta.

Asim (Emina) Kaknjo (59) se na opširnoj optužnici od nekoliko desetina stranica tereti da je počinio krivična djela nesavjesnog privrednog poslovanja, te zloupotrebe položaja i ovlasti, dok optužnica Fuada (Muharema) Pjanića (59) tereti za krivično djelo prouzrokovanja stečaja.

Prema optužnici, koja je produkt trogodišnje opsežne istrage provedene u BiH i inostranstvu, Kaknjo je od 2002. do 2004. kao direktor prve štamparije bh. novca te nekad ugledne kompanije "Dom štampe", podigao bez odluke Upravnog odbora kredit od jedan milion 329 hiljada i 944 KM (213 hiljada kuvajtskih dinara) od BOR banke, založivši za kredit imovinu od četiri miliona i 29 hiljada KM, koja je uključivala upravnu zgradu, te najmoderniju četverobojnu ofset mašinu. On je bez tendera i ponuda kupio potpuno nepotrebno mašinu vrijednu milion KM (520 hiljada eura) u Sloveniji, te se potom dodatno zadužio u ABS banci (180 hiljada KM), ponovno založivši iste objekte i mašine kod druge banke. Procjenom stručnjaka, on je tako prezadužio firmu, nanijevši joj štetu od 1, 27 miliona KM.

Pjanić je naslijedio Kaknju, ali se nastavio ponašati kao njegov prethodnik, jer je zaključio sa UPI bankom ugovor vrijedan 226 hiljada KM, za što je založio nepunih 534 hiljade KM opreme i imovine, iako je znao da su te stvari i objekti već dvaput bili založeni u ABS i BOR banci. Po istražiteljima, Pjanić je "dotukao" firmu, ali nije prijavio i zatražio stečaj, nego je to nakon njegov smjene, 27. marta 2007. učinio njegov nasljednik, vršilac dužnosti direktora Goran Bojanović.