15.4.09

CCI o Zenici i Doboju


15.04.2009. IZVJEŠTAJ JE ZA OBJAVLJIVANJE ZENICA BLOGU USTUPIO Projekt koordinator CCI Ljubinko Đurić

Realizujući projekat „Lokalna uprava za kvalitet života građana“, podržan od strane Evropske unije, Centri Civilnih Inicijativa (CCI) rade istraživanje u ukupno 14 većih gradova, prateći na taj način rad lokalnih organa vlasti.

Kompletne izještaje CCI će javnosti predstaviti dva puta godišnje u naredne dvije godine za opštine i gradove u Banjaluci, Bihaću, Bijeljini, Doboju, Foči, Livnu, Mostaru, Novom Sarajevu, Palama, Širokom Brijegu, Travniku, Trebinju, Tuzli i Zenici.

Posebno će biti praćeni parametri koji bitno utiču na kvalitet života građana, kao što su komunalne usluge, promjene u stepenu nezaposlenosti, nivo zdravstvene zaštite, stanje u obrazovanju u dijelu u kojem nadležnost ima lokalna uprava, stepen ulaganja u kulturu i sport, itd. Cilj ovog projekta je da se nakon utvrđenog stanja znatno poveća nivo učešća građana u procesu donošenja odluka na lokalnom nivou, te da se unaprijedi saradnja nevladinih organizacija i predstavnika vlasti.

CCI će iskoristiti ekspertizu i iskustvo stečeno pri višegodišnjem monitoringu rada organa viših nivoa vlasti te će fokus staviti na efikasnije rješavanje životnih problema građana i promjene na lokalnom nivou koje će ujedno značiti i poboljšanje kvalitete življenja u ovih 14 opština.

U preliminarnoj fazi istraživanja CCI su utvrdili parametre i za opštinu Doboj. Prema uporednim podacima sa Zenicom, opštinom u susjedstvu u Federaciji BiH, uslovi življenja su podjednaki. Odnosno, građani ove dvije opštine približno imaju dobre ili loše uslove življenja, a kao presjek stanja uzet je 31.decembar prošle godine.

Grejanje za individualne potrošače u Zenici po kvardatu građani sa stanovima na centralno grijanje plaćaju po kvadratu 1,12 maraka mesečno, a u Doboju 1,52 marke. Kubni metar vode u Doboju staje 0,43 pfeninga, a u Zenici 0,40. Na osnovu količine kubika utrošene vode kanalizaciju Dobojlije plaćaju po 19 feninga, dok je u gradu u FBiH ona za pfening skuplja.

Zaposlenih u Doboju prema evidenciji iz Fonda zdravstva RS je 18 hiljada, među koje se računa i pet hiljada polojoprivrednih osiguranika. Nezaposlenih u tom gradu je 11 hiljada, dok su te cifra prema podacima iz opštine Zenica 19.530 nezaposlenih, a zaposlenih 26.812 radnika.

Iako je veća opština po broju stanovnika, u Zenici ima manje 35 ljekara u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, dok je u prošloj godini u opštinskim budžetima podjednako, po 150 hiljada maraka izdvojeno za zdravstvenu zaštitu. Takođe i za socijalnu, za koju su obje opštine iz budžeta izdvojile po 3,5 miliona maraka. U ovom segmentu, za razliku od Zenice koja ima 1.976 korisnika javne kuhinje, Doboj nema ovaj vid socijalne pomoći ugroženim stanovništvu.

Roditelji smeštaj djece u vrtićima u Zenici plaćaju 120 maraka, a u Doboju deset maraka više. U oblasti obrazovanja Zenica prednjači po broju škola, a i visoko obrazovnih institucija. U toj opštini je 18 osnovnih i 11 srednjih Škola, dok ih u Doboju ima devet, odnosno šest. Upisnina za srednjoškolece u septembru je za dobojske đake 50, a zeničke deset maraka manje. Doboj ima jedan univerzitet i fakultet, koji je istureno odjeljnje Univerziteta u Istočnom Sarajevu. Zenica posjeduje sedam fakulteta, a pomalo začuđuje podatak da opština stipendira svega 16 stipendista. Za razliku od njih dobojska je u prošloj godini iz budžeta obezbijedila 600 stipendija.

U ova dva grada ista je cijena parkinga od jednu marku za cijeli dan. U Doboju je oko 350 uređenih parking mjesta, dok u Zenici ih ima 471 za javni parking i još 690 rezervisanih.

U oblasti kulture Zenica je u prednosti kada je u pitanju pozorište, koje u tom gradu ima dugu tradiciju, dok u Doboju ono ne postoji. Ali, zato grad u RS ima Umjetnički galeriju, koja nedostaje Zenici. U 2008. godini iz opštinskog budžeta Doboja za kulturu je izdvojeno 494.500 maraka, a iz zeničkog 350.000 maraka.

Za sport je opština Zenica izdvojila 300 hiljada maraka, dok su ta izdvajanja u Doboju bila dvostruko veća. Međutim, za izgradnju sportske infrastrukture Zenica je u prošloj godini izdvojila 13,3 miliona maraka, a Doboj svega 70 hiljada.

Za razvoj turizma iz dobojskog opštinskog budžeta otišlo je 450 hiljada maraka, a iz zeničkog svega 60 hiljada. Međutim iz ove opštine je višestruko više utrošeno na finansiranje projekata nevladinih organizacija, čak 1.230.000 maraka, dok je Doboj za te namjene izdvojio svega 150 hiljada.

Upoređujući funkcionisanje opštinskih organa vlasti, može se reći da je službenicima, a i izabranim predstavnicima vlasti „komotnije“ u Doboju. Iako je Opštinska uprava sistematizovana na 186 radnih mjesta u njoj radi 240 službenika, a u opštini Zenica zaposleno ih je 314. Odbornici u Skupštini opštine Doboj mesečno dobijaju paušal od 1.500 maraka, dok on u Zenici za vijećnike iznosi 300 maraka, koji još dobijaju i 100 maraka za prisustvo na sjednici Općinskog vijeća.

Za razliku od odbornika u opštini Doboju, koji za prisustvo vjenčanjima naplate po 70 maraka, vijećnici OV Zenica nemaju mogućnost da i tu zarade, jer Porodični zakon ne predviđa njihovo prisustvo. Inače, u Doboju je vjenčanje u radno vrijeme opštine besplatno, vikendom u gradu 30, a izvan opštine 50 maraka. U Zenici je taksa za zaključenje braka radnim danima deset, a vikendom 50 maraka.

Zakup grobnog mjesta na godišnjem nivou u Doboju iznosi 100, na dest godina 310 maraka. U Zenici je predviđena samo godišnja naknada za zakup i ona iznosi svega 14,04 maraka. Ovjera dokumenata u opštini Doboj iznosi tri marke, Zenici dvije, a za marku je skuplje izdavanje i izvoda iz matične knjige rođenjih, koje je u Doboju pet, a u Zenici četiri marke.