4.10.08

Poligraf

Aktuelni reality show "Trenutak istine" na hrvatskoj TV Nova u prvi plan je vratio priču o poligrafu - specijalnom uređaju kojeg koriste policije, vojske, ali i specijalizirane agencije, u narodu češće zvanom "detektor laži". Takmičari u svojevrsnom kvizu moraju govoriti "istinu i samo istinu", a ako istinito odgovore i ne pokušaju prećutati niti jedno od dvadeset jednog postavljenog pitanja mogu osvojiti više od 120 hiljada KM (pola miliona kuna).

Ipak, detektor ima mnogo svrsishodniju i humaniju namjenu, o čemu specijalno za "Sedmicu" govori Admir Katica, jedan od rijetkih bh. stručnjaka za rad na ovom uređaju.
- Poligrafska tehnika je u policijskoj praksi našla svoje mjesto već od samih začetaka moderne naučne policije. Pred njim padaju najljući kriminalci i bivaju zasluženo smješteni u zatvor. Otuda razvoj posebnog segmenta kriminalističke psiho
logije, dakle, poligrafske tehnike narodski poznate pod nazivom "detektor laži", kaže Katica. Većina stručnjaka u poligrafskoj tehnici potiču iz operativnih struktura policije, kriminalističkih inspektora čije je operativno znanje iz oblasti kriminalistike, te poznavanje osnovnih elemenata kriminalističke psihologije nužna pretpostavka za rad na poligrafu.
Princip rada detektora je, na prvi pogled, jednostavan. Kada ispitanik daje lažne odgovre na postavljena pitanja za to je nužno vezana tzv "specifična reakcija" u oblasti emocija.
- Svaka emocija, vidljiva ili nevidljiva za oko posmatrača, ima svoju osnovu u fiziološkom sistemu čovjeka koju poligrafska tehnika prepoznaje putem posebnih detektora priključenih na ispitanika, i to u oblasti disanja, krvnog pritiska i električnoj provodljivosti kože. U novijoj policijskoj praksi u svijetu koriste se i neki novi detektori, koji reaguju na pomjeranje i širenje zjenica, ali većina policija u svijetu još uvijek koristi "standardne" poligrafe, kaže Katica.
Zamisao i cijela postavka laže u činjenici da samo osumnjičenik i policija znaju neke od detalja koji nisu dospjeli u medije i javnost, a vezani su za samo krivično djelo. Ukoliko ispitanik daje
lažan odgovor na postavljeno pitanje, proizvodi specifičnu reakciju u navedenim fiziološkim osnovama emocija, poligraf to prepoznaje putem svojih posebnih detektora te poligrafski ispitivač dobiva jasnu sliku, krivulju-specifičnu reakciju na PC -u, odnosno laptopu. Postoje mnogobrojni sitni detalji, koje poligrafski ispitivač spoznaje putem obuke i koji su važni sa uspostavljanje dijagnoze laži, kaže Katica.
Ispitivanje se vrši u tišini, u prostoriji gdje je onemogućeno prisustvo bilo kakvih ometača poput buke, razgovora, otvaranja, zatvaranja vrata i slično. Bilježe se i vidljive psihološke reakcije posmatranjem, nakon čega se daje "dijagnoza". Ipak, poligraf nema samo policijsku svrhu i upotrebu.
- Poligraf se na Zapadu upotrebljava i u privatnom sektoru gdje poslodavci poligrafski ispituju nove uposlenike prije samog upošljavanja. Potrebno je naglasiti da je upotreba poligrafa moguća samo uz pristanak osobe koja se ispituje, jer se u protivnom ne mogu dobiti validni rezultati, istiće Katica.
Na pitanje može li se prevariti detektor laži, stručnjaci odgovaraju da
je čovjek savršenije biće od onoga što napravi, ali i da je sami uređaj nemoguće prevariti, nego se može prevariti čovjek koji upravlja poligrafom. Sastavljanje, te redoslijed pitanja, kao i očitavanje rezultata sa uređaja primarni su za uspjeh rada na poligrafu.
- Ispitivao sam čovjeka osumnjičenog za vrlo teško krivično djelo, silovanje. Možete pretpostaviti kako teško je biti nevin, a biti glavni osumnjičeni za izvršenje takvog nedjela. Tu stupa u akciju najhumaniji aspekt poligrafske tehnike - isključenje nevinog kao osumnjičenog. Utvrdili smo na osnovu poligrafskog ispitivanja da ovaj čovjek nema nikakve veze s tim krivičnim djelom. Na taj način smo ga potpuno isključili kao eventualnog počinitelja zločina, ali ispitujući drugog osumnjičenog, potvrdili smo da je on počinilac tog krivičnog djela. Na kraju istrage i postupka tako se i ispostavilo. Ovaj slučaj mi je posebno drag zbog starog pravila: Bolje da sto krivih hoda ulicom nego da jedan nevin nastrada.